• Türkçe
  • English

Rusça dünyada yaklaşık olarak 200 milyon insanın konuştuğu bir dildir. Ayrıca Birleşmiş Milletler’ de bulunan 6 resmi dilden biridir.

Dünyada Rusça konuşulan ülkeler arasında Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Sırbistan, Kazakistan, Kırgızistan, Osetya, Abhazya, Polonya, Estonya, Litvanya, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Tacikistan, Moldova, Romanya, Özbekistan, İsrail, Slovakya, Alaska, Finlandiya yer alır.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra ortaya çıkan Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun ortak dili olarak kullanılan Rusçayı konuşmak günümüzde artık vazgeçilmezdir.

Rusça öğrenmek bilim, sanat, eğitim, teknoloji, ticaret, turizm, inşaat, enerji, ulaşım gibi birçok alanda bilinmesi büyük avantaj sağlayan bir dildir. Son yıllarda Türkiye ve Rusya arasında imzalanan çok sayıda ticari ve enerji anlaşmalarının imzalanması akademik ve bilimsel çalışmaların giderek hız kazanması, Rusça bilen insanları ayrıcalıklı bir konuma getirmiştir.

Ülkemizde hemen her üniversitede olduğu gibi Yeditepe’de seçmeli olarak verilen Rusçayı öğrenerek, Rusya ve Rusça konuşan ülkelerin büyülü dünyasına katılmak için size sunulan eşsiz fırsatı kaçırmamanızı öneririz.